Aktualności

XXXVIII Rajd Młodzieży Zagłębia Dąbrowskiego Beskid Mały 18 X 2019r.Wejście na piękną jesiennymi kolorami Magurkę (909 mn.p.m.) przez Czupel 86 uczestników,a wśród nich nasza ósemka:klasa VIA z p. Beatą Przybyłą i p. Ewą Mazur.

LEKCJA BIOLOGII W EGZOTARIUM – KLASA IA LO (4)

16 października 2019 r. klasa 1a III LO pod nadzorem ulubionej pani od biologii (prof.Beaty Przybyły) udała się do egzotarium przez park znajdujący się tuż obok naszej szkoły na żywą lekcję przyrody. Celem wyjścia była obserwacja i rozpoznanie przeróżnych gatunków roślin i zwierząt oraz podziwianie zmieniającego się jesiennego krajobrazu. W egzotarium mieliśmy okazję obejrzeć m.in. gady (węże, kajmany i żółwie), ryby, płazy, ptaki oraz rośliny (kaktusy, storczyki, dzbaneczniki, zadziwiającą mimozę). Warto było przypomnieć sobie niespotykane na co dzień gatunki oraz spędzić wartościowo czas.

DO WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW PSÓW!

 

Dzień kundelka- 25 października 2019-  to święto powstało aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność ale również aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą a często najgorzej traktowaną grupę psów towarzyszących człowiekowi.

Z okazji Dnia kundelka chcemy na internetowej szkoły i fb zamieścić zdjęcia kundelków naszych uczniów, nauczycieli, pracowników. Wszystkich chętnych mających czworonożnych przyjaciół zachęcam do przesyłania na mój adres mailowy (beata.przybyla@prus.sosnowiec.pl) zdjęć swoich pupili. Wysłanie zdjęcia jest równoważne ze zgodą na publikację w mediach szkolnych.  Proszę o podanie imienia psa i jego wieku.

 

Z góry dziękuję za szybki odzew.

 

Wasza ulubiona nauczycielka biologii Beata Przybyła

W ramach współpracy z Fundacją „Pomóż i Ty” uczestniczyliśmy jak co roku w akcji charytatywnej „Szkoło Pomóż i Ty”. Tegoroczna akcja ma na celu pomóc 17 letniemu Bartkowi.Pieniądze że sprzedaży cegiełek zostaną przeznaczone na skuter inwalidzki.Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy dołączyli cegiełkę aby spełnić marzenie chłopca z porażeniem możliwym. Wioletta Różyc, Dawid Drogosz.

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 11 października 2019r. uczniowie naszej szkoły przygotowali dla swoich nauczycieli uroczystą akademię z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej, popularnie zwanego Dniem Nauczyciela. Podczas tej uroczystości serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożył Pan Dyrektor Piotr Smok oraz przewodniczący samorządu szkolnego, a piękne kwiaty nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym wręczali uczniowie z klasy sportowej Ia LO (4). Z okazji święta wielu pracowników naszej szkoły otrzymało Nagrodę Dyrektora jako dowód uznania dla ich ciężkiej pracy.

Po części oficjalnej najpierw wystąpili uczniowie z klasy III a SP, prezentując zabawną piosenkę, a później uczniowie z klasy VIII a SP, Ic LO (4) i III b LO zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym w satyryczny sposób przedstawili zachowania zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Wszystkie scenki rodzajowe wprawiły widzów w doskonały nastrój, bowiem występujący w nich uczniowie doskonale odegrali swoje role, więc śmiechom i oklaskom nie było końca.

 

Wernisaż wystawy „U źródeł polskiej opery”

Klasa 7b uczestniczy we wszystkich ważniejszych wydarzeniach kulturalnych w mieście. Tym razem uczniowie byli, również ze swoją wychowawczynią, w Bibliotece Miejskiej w Sosnowcu na wernisażu wystawy „U źródeł polskiej opery.” Wystawę przygotowano w ramach 5. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki. Uroczyste otwarcie ekspozycji poprzedzone zostało prezentacją multimedialną poświęconą polskiej operze. Później uczniowie mogli zobaczyć np. oryginalne kostiumy odtwórców głównych ról w inscenizacjach „Halki” i „Strasznego dworu”, a także wysłuchać fragmentów słynnych arii z polskich oper.

 

Klasa 2a poznawała kuchenne tajemnice i zasady zdrowego odżywiania.Nauka może być przyjemnością.Przygotowali naprawdę smaczne kanapki.

 

POMAGAJĄC BUDUJECIE NADZIEJĘ !!

 

Tradycyjnie wraz z jesienią nasza Szkoła przyłączyła się do kampanii „Pola Nadziei”, której organizatorem jest Hospicjum św. Tomasza Ap. w Sosnowcu. Zgodnie z nazwą wyrazem akcji jest sadzenie pól żonkilowych.

Także uczniowie Prusa pod opieką nauczycieli P. mgr Wioletty Różyc i P. mgr Dawida Drogosz sadzili żonkile, które stanowią wsparcie i pomoc dla podopiecznych hospicjum. Wiosną, kiedy zakwitną, zorganizujemy zbiórkę na rzecz dzieci.

Warto podkreślić, że żonkil w tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, a sam zwyczaj przywędrował do nas ze szkockiego Edynburga, gdzie zakwitły pierwsze Pola Nadziei.

POZASZKOLNE ZAJĘCIA BIOLOGII W EGZOTARIUM

W dniu 8 października 2019 roku chłopcy z klasy 2a III LO pod opieką swojej ulubionej wychowawczyni i nauczycielki biologii- prof. Beaty Przybyły odwiedzili sosnowieckie Egzotarium znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie naszej szkoły. Uczniowie mieli okazję poznać budowę i fizjologię różnorodnych gatunków roślin i zwierząt występujących na całym świecie. Przeanalizowali cechy charakterystyczne poszczególnych grup systematycznych. Obserwacje zwierząt wzbudzały wiele emocji i pytań. Okazało się, że nie samą piłką człowiek żyje, a wiedzę biologiczną można zdobywać w łatwy sposób w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.

Rozpoczęcie sezonu rozgrywkowego 2019/2020 w kategorii kadetek.

Pierwszy mecz i pierwsze zwycięstwo! W dniu 02.10.2019 r. zespół siatkarek MKS-MOS Płomień Sosnowiec II rozpoczął udany I etap rozgrywek o Mistrzostwo Śląska w kategorii kadetek. Drużyna prowadzona przez trenera mgr Piotra Augustyna i mgr Marka Kaczmarczyka w pierwszej kolejce sezonu 2019/2020 zmierzyła się na wyjeździe w Katowicach z zespołem UKS Sokół’43 Katowice pokonując rywala 3:0. Mecz był bardzo emocjonujący, nasze zawodniczki z wielkim zaangażowaniem walczyły o każdy punkt na boisku. W pewnych momentach rywalizacja była wyrównana ale nasze dziewczyny dały radę doprowadzając do zwycięstwa w każdym secie. Serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów. W następnym meczu MKS-MOS Płomień Sosnowiec II zmierzy się z drużyną MCKiS Jaworzno. Już teraz zapraszamy do wspólnego kibicowania w dniu 16.10.2019 r o godz. 17.00 w hali sportowej III L.O. im. B.Prusa w Sosnowcu.

Do góry