Aktualności

Bardzo dziękuję WSZYSTKIM, którzy dostarczyli materiały biurowe, kredki, bloki rysunkowe, plastelinę, pisaki, kolorowanki, piórniki!!! Przekazujemy je do zaprzyjaźnionych miejsc dla dzieciaków. Trafią one do szpitali, szkół przyszpitalnych  i świetlic środowiskowych lub fundacji wspierających dzieci. WASZE serce jest ogromne!!!

Wioletta Różyc

Nasz szkoła przystąpiła do projektu zbieramtowszkole.pl

W ramach  „pomagania bez pieniędzy”, obecnie zbieramy przedmioty w dwóch kategoriach

  • Srebrnego złomu – nie wartych reperowania urwanych łańcuszków i bransoletek, kolczyków bez pary, pierścionków bez oczka
  • Dobrych monet – pieniędzy z całego świata, bez różnicy czy aktualnie używanych czy wycofanych z obiegu, które często zalegają w domu bez możliwości ich wykorzystania

Wszystkie te przedmioty zostaną poddane „dobroczynnemu recyklingowi”.  Zysk z akcji zostanie przekazany na  pomoc rozwojową dla  najbiedniejszych krajów w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej.

Akcja trwa do końca marca. Proszę wszystko przynosić do sali 66 do B. Chylak.

monety_plakat_a3_2 srebro_plakat_A3

Matematyczne święto obchodzone corocznie w kręgach szkolnych i akademickich.
Data święta nie jest przypadkowa – 14 marca ma związek z pierwszymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi – 3,14.

Święto zostało zapożyczone z USA, gdzie datę 14 marca zapisuje się właśnie 3.14.

W związku z obchodami Święta Liczby Pi odbyły się w naszej szkole dwa konkursy dla uczniów  liceum:

  • Na najciekawszy plakat – I miejsce Julia i Marta Tarkota
  • Na najciekawszą prezentację multimedialną – I miejsce Karolina Grządziel

 Mottem tegorocznych prac konkursowych były słowa Galileusza:

„ Matematyka jest alfabetem za pomocą którego Bóg opisał Wszechświat”

Nasza młodzież uczestniczyła także w wykładach i grach logicznych organizowanych przez wydział matematyki Uniwersytetu Śląskiego. Można się było min. dowiedzieć, że nie zawsze 2+2=4 i dlaczego nie można dzielić przez zero.

 

Projekt edukacyjny „Z Kulturą mi do twarzy”

Szacunek i uprzejmość towarzyszą nam na co dzień, ale w tym dniu szczególnym jakim jest Dzień Kobiet, integracja, serdeczne słowa i gesty pozostawiają uśmiech na twarzy każdej !!! nawet najmłodszej kobiety… a przekonały się o tym uczennice klas 3a i 3b SP . Dzień Kobiet w tych klasach minął w pełnej integracji, bo ….. uczniowie udali się do kina i w miłej atmosferze i towarzystwie obejrzeli film Asterix i Obelix, następnie chłopcy obdarowali swoje koleżanki, młode kobiety upominkami a kulminacją dnia był uśmiech Wszystkich i tych obdarowanych w podzięce za pamięć i tych darczyńców za uśmiech w ich kierunku.

Nie zapominamy jednak mimo wszystko, że szacunek i uprzejmość mają towarzyszyć nam na co dzień , bo w z kulturą jest nam do twarzy….

 

Sylwia Jedziniak, Małgorzata Zawada

Nadszedł czas pochwalić się wynikami, jakie osiągają nasze uczennice z klasy 4b LO.
Siatkarki reprezentujące klub MKS-MOS Płomień Sosnowiec biorą udział w rozgrywkach juniorskich oraz seniorskich pod wodzą naszego trenera oraz nauczyciela wf Michała Rączka.
W lidze juniorek bierzemy udział w rozgrywkach o miejsca 10-13 w województwie śląskim. Przed nami ostatnia kolejka, która wyłoni zwycięzcę naszej grupy. W początkowej fazie rozgrywek gdzie liczyliśmy się w grze o mistrzostwo wygraliśmy 6 z 8 spotkań w grupie, niestety przez jeden mały punkt nie udało nam się uzyskać awansu do finałów wojewódzkich. Dzięki temu mogliśmy się skupić na rozgrywkach seniorskich, a pozostałą część rozgrywek juniorskich potraktować szkoleniowo.
W rozgrywkach II ligi śląskiej kobiet plasujemy się na pierwszym miejscu z 15 zwycięstwami na 17 rozegranych spotkań. Przed nami ostatni mecz rundy zasadniczej, po którym poznamy pary meczów play-off. W roku 2023 nasza drużyna nie odniosła ani jednej porażki rozgrywając 8 spotkań, z czego cztery kończyły się wynikiem 3:2. Na początku lutego kontuzji uległa nasza podstawowa atakująca, a pod koniec miesiąca jedna z podstawowych przyjmujących (pozdrawiamy Nadię Sikorę oraz Blankę Bałtrukiewicz). Kontuzje podziałały jednak na zespół bardzo motywująco, drużyna pokazała niesamowity charakter oraz wolę walki, o czym świadczą same zwycięstwa, często w najdłuższym wymiarze setowym.
W międzyczasie nasze siatkarki zostały szkolnymi mistrzyniami Sosnowca, jeśli jesteś zainteresowana podobną przygodą oraz sukcesami zapraszamy na nasze nabory do klas IV, oraz V SP, a także 1LO o profilu siatkarskim.
W dniu waszego święta wielkie brawa, gratulacje, najlepsze życzenia oraz powodzenia w decydujących meczach sezonu.

Sukcesy są dla nas przyjemne, porażek wolimy unikać. Ale to dzięki tym drugim rozwijamy się i uczymy. Każda nowa umiejętność wymaga czasu i żeby ją opanować musimy kilka lub kilkanaście razy popełnić błąd. To nie jest tak, że JA NIE POTRAFIĘ – JA JESZCZE NIE POTRAFIĘ!!! WCIĄŻ SIĘ UCZĘ I W KOŃCU NAUCZĘ!!! Sposobem na wyciszenie się po porażce lub przegranej jest pozycja żółwia. Żółwiki się  relaksują i odpoczywają. Są schronione i bezpieczne. Nic im nie grozi, bo siedzą w swoich skorupkach.
Klasa II a

Z poważaniem
Wioletta Różyc
Uczniowie klasy 1b SP realizując kolejny temat projektu „Ciekawskie pierwszaki. Jak poznać świat w klasie?”, dowiedzieli się kto wymyślił pieniądze. Zajęcia rozpoczęliśmy od projekcji filmu z udziałem Pani Anny Bochniak z Muzeum Narodowego w Krakowie. Wiemy już, że pierwsze monety wybito na terenach dzisiejszej Turcji, a pierwsze banknoty pojawiły się w Chinach. Uczniowie wykorzystując zdobyte informacje, zaprojektowali na kartach pracy własne pieniądze. Udało się nam również zgromadzić oraz porównać monety i banknoty z innych krajów.
 
 
Paulina Pawelec 
Za nami kolejne zadanie projektowe, które okazało się świetną zabawą. Każdy z nas stworzył na zajęciach dzieło niczym  amerykański malarz J. Pollock. Kluczowym elementem była spontaniczność. Rozlewaliśmy farby, chlapaliśmy nimi, a zamiast tradycyjnego pędzla poszły w ruch nasze dłonie! Potem z prac stworzyliśmy własną małą galerię.
 
 
Klasa IIa  z wychowawcą Wiolettą Różyc.

Szacunek i uprzejmość towarzyszą nam na co dzień, ale w tym dniu szczególnym jakim jest Dzień Kobiet,  integracja, serdeczne słowa i gesty pozostawiają uśmiech na twarzy każdej  !!! nawet najmłodszej kobiety… a przekonały się o tym uczennice klas 3a i 3b SP . Dzień Kobiet w tych klasach minął w pełnej integracji, bo ….. uczniowie udali się do kina i w miłej atmosferze i towarzystwie obejrzeli  film Asterix i Obelix, następnie chłopcy obdarowali swoje koleżanki, młode kobiety upominkami a kulminacją dnia był uśmiech Wszystkich i tych obdarowanych w podzięce za pamięć i tych darczyńców za uśmiech w ich kierunku.

Nie zapominamy jednak mimo wszystko, że szacunek i uprzejmość mają towarzyszyć nam na co dzień , bo w z kulturą jest nam do twarzy….

Sylwia Jedziniak, Małgorzata Zawada.

W gablocie między salami 53 a 54 na I-ym piętrze zamieszczony został harmonogram ustnych egzaminów z j. polskiego oraz j. angielskiego.

Proszę wszystkich o zapoznanie się i zapisanie w kalendarium swojej matury.

Harmonogram egzaminów pisemnych znajduje się w gablocie obok.

 

Powodzenia!

 

 

 

Do góry